Необхідні для підтримки здоров’я жирні кислоти, які не можуть бути вироблені організмом, називаються незамінними або ессенціальними жирними кислотами. У складі ЕЖК розрізняють 5 поліненасичених (ПНЖК) – лінолеву, ліноленову, арахідонову, ейкозапентаєнову і докозагексаєнову. Кількість ЕЖК в організмі безпосередньо залежить від того, скільки жирів і олій з’їдає людина. Жирні кислоти – це основні будівельні блоки не тільки в жирах, що містяться в тканинах людини, а й знаходяться в харчових продуктах. Вони є важливим джерелом енергії для будь-якого організму. Есенціальні жирні кислоти займають більшу частину в складі захисної оболонки або мембрани, навколишньої будь-яку клітину.

Багато експертів вважають, що приблизно 80% населення нашої країни споживає недостатня кількість есенціальних жирних кислот. Щоденна потреба в них дорівнює 10-20% від загальної кількості одержуваних калорій. Недостатність цих нутрієнтів становить серйозну загрозу для здоров’я.

Масова промислова переробка жирів, олій і містять їх харчових продуктів значною мірою знизила вміст есенціальних жирних кислот в нашому харчовому раціоні. Більш того, відбулося величезне збільшення кількості ненатуральних жирів, що додаються в дієту у вигляді трансжирних кислот і частково гідрогенізованих олій. Якщо в 1909 році населення споживало близько 125 г жиру в день, то сьогодні воно споживає майже 175 г в день, що на 40% більше. У міру того, як знижувалося споживання натуральних есенціальних жирних кислот, радикально підвищувався споживання рафінованих жирів. Сучасна технологія змінює хімічний склад жирних кислот в оліях так, що людський організм не в змозі засвоїти їх в подальшому. Для розуміння цієї проблеми потрібно невеликий екскурс в біохімію. Всі важливі в живильному відношенні жири мають так звану cis хімічну конфігурацію. Тобто, атоми водню, розташовані над атомами вуглецю, знаходяться по одну сторону в молекулярній структурі. Унаслідок їх невеликого електричного заряду атоми водню відштовхують один одного і створюють відгалуження у вуглецевому ланцюжку. Ці викривлення відіграють істотну роль в молекулярній структурі, так як роблять можливим здійснення спеціальних біологічних функцій жирів.

Ця принципово важлива cis конфігурація руйнується при технологічній обробці, що включає підігрів, гидрогенизацию, знебарвлення і деодорування. Сьогодні ці процеси застосовуються в масовому виробництві майже всіх жирів і олії. Вони видозмінюють корисну cis конфігурацію в небезпечну трансконфігурацію. При технологічній обробці відбувається ротація атомів водню, в результаті якої вони розташовуються на протилежних сторонах молекули жиру. Молекула розпрямляється і втрачає необхідну форму і здатність до виконання біологічних функцій, потрібних організму.

Навряд чи в природі відбувається утворення жирних кислот з трансмолекулярной конфігурацією, тому організм людини не виробив механізмів, необхідних для їх засвоєння. Оскільки «синтетичні» жири входять в раціон харчування лише останні 100 років, системи нашого організму не встигли еволюціонувати до такого рівня, при якому вони могли б контролювати ці небезпечні речовини. Фальсифікація ненасичених жирів сприяє вираженій недостатності цих підтримують життєдіяльність поживних інгредієнтів. Есенціальні жирні кислоти, трансформуючись з життєзабезпечуючих і підтримують здоров’я компонентів в їх натуральному вигляді, перетворюються в небезпечні після їх технологічної переробки.

Типові жири організму формуються шляхом приєднання трьох жирних кислот до основі гліцерину. Молекула жирної кислоти складається з двох частин: вуглеводневого ланцюжка і кислотного залишку, які, з’єднуючись, стають однією жирною кислотою. Дослідники-хіміки вважають, що метильная група є кінцевою частиною молекули жирної кислоти, а карбоксильна (кислотна) група є початковою частиною молекули.Довжина вуглеводневої ланцюжка визначає властивості жирної кислоти і її використання в організмі. Є довголанцюгові і коротколанцюгові жирні кислоти. Найкоротші ланцюжка довжиною в чотири вуглецевих атома; така, наприклад, масляна кислота, яка присутня в вершковому маслі. Найдовші ланцюжка мають довжину близько двадцяти чотирьох вуглецевих томів, такі знайдені в рибному жирі і в тканинах головного мозку.

Механізм дії поліненасичених жирних кислот

У ЕЖК в організмі безліч різних функцій. Вони використовуються для утворення жиру, який покриває і захищає внутрішні органи. Розщеплюючись, жирні кислоти виділяють енергію. Але найголовніше в тому, що вони беруть участь у формуванні мембран клітин організму. Жирні кислоти впливають на синтез простагландинів, лейкотрієнів і тромбоксанів. Ці сполуки регулюють важливі функції організму, такі як артеріальний тиск, скорочення окремих м’язів, температура тіла, агрегація тромбоцитів і запалення. Щоб контролювати всі ці функції, організм синтезує зазначені специфічні сполуки з жирних кислот, що містяться в харчових жирах, які ми споживаємо. Кожне з цих з’єднань (простагландин, лейкотриен або тромбоксан) повинно проводитися в потрібній кількості, в потрібний час і в потрібному місці.

Жирні кислоти також:

– покращують структуру шкіри і волосся, знижують артеріальний тиск, сприяють профілактиці артриту, знижують рівні холестерину і тригліцеридів, зменшують ризик тромбоутворення;

– роблять позитивний вплив при захворюваннях серцево-судинної системи, кандидозі, екземі і псоріазі;

– сприяють трансмісії нервових імпульсів;

-вимагає для нормального розвитку і функціонування мозку.

Існує два основні класи поліненасичених жирних кислот – омега-6 (омега-6) клас і омега-3 (омега-3) – і один головний клас мононенасичених жирних кислот – омега-9 (омега -9). Відмінністю між цими групами є положення подвійного зв’язку. У омега-3-кислотах перша подвійна зв’язок знаходиться у 3 атома вуглецю від метильного кінця молекули; в омега-6-кислотах – у 6 атома вуглецю і т.д.

ЖИРНІ КИСЛОТИ КЛАСУ омега-3
Опис

До омега-3-жирних кислот відносяться a -ліноленовая, ейкозапентаєнова кислота і докозагексаєнова кислота, які присутні в основному в рибі, а також у невеликих кількостях можуть синтезуватися в організмі з a -ліноленовой кислоти. У тварин в очних яблуках, мозку, сім’яниках і наднирниках міститься значна кількість цих специфічних кислот (можливо, тому деякі народи вважають ці органи незвичайним делікатесом). Низький рівень ЕПК і ДГК в харчуванні може викликати серйозні проблеми зі здоров’ям. Вони абсолютно необхідні для багатьох функцій організму, включаючи розвиток і нормальне функціонування очей і мозку. Ці речовини допомагають також впоратися із запальними процесами, наприклад, з артритом, сприяють зменшенню вмісту тригліцеридів в крові, які пов’язані безпосередньо із захворюваннями серця і інсультом.

Джерела надходження в організм

Скумбрія, оселедець, сардини, тунець, форель, лосось, шпроти, кефаль, палтус, окунь, короп, кальмари, анчоуси. Морські молюски, устриці і равлики містять високі пропорції ЕПК і ДГК в своїх жирах, але лише в невеликому сумарній кількості. У гарбузовому насінні, соєвих бобах, волоських горіхах, темно-зелених листових овочах і рослинних оліях, таких як лляна олія, олія бурачника, олія з виноградних зерен, примули вечірньої, кунжутна і соєва, присутній a -ліноленовая кислота (зазвичай звана просто ліноленової кислотою ).

Ознаки та симптоми недостатності

Захворювання очей, уповільнення зростання, м’язова слабкість, оніміння рук і ніг, зміна настрою і поведінки, захворювання серця, дисліпідемія.

ЖИРНІ КИСЛОТИ КЛАСУ омега-6

Незамінна жирна кислота цієї групи – лінолева, якої багато в рослинних оліях. В організмі лінолева кислота може перетворюватися в g -ліноленовую кислоту. Встановлено, що ГЛК допомагає при алергічних дерматитах і екземі.БАД з маслом вечірньої примули і іншими маслами, багатими ГЛК, приймають для зменшення сухості шкіри і підтримки нормального стану жирових мембран, які оточують клітини шкіри.

Джерела надходження в організм

Свіжа риба глибоководних сортів і риб’ячий жир, сафлорова, соєва, конопляна, рапсова і льняна олії, волоські горіхи, насіння гарбуза. ГЛК присутній, наприклад, в грудному молоці, в олії з примули вечірньої та бурачнику (огіркової трави) або ж в олії з насіння черв’яків смородини.

Ознаки та симптоми недостатності

Захворювання шкіри (екзема), випадання волосся, захворювання печінки, розлад нервової системи, безпліддя, захворювання серця, затримка росту .

ВАЖЛИВІСТЬ СПІВВІДНОШЕННЯ ЖИРНИХ КИСЛОТ омега-6 і омега-3

Оптимальне співвідношення жирних кислот омега-6 і омега – З одно 4: 1. Баланс жирних кислот класів омега-6 і омега-3 відіграє ключову роль в повноцінному метаболізмі простагландинів. Простагландини і пов’язані з ним компоненти являють собою гормоноподобниє молекули, отримані з жирних кислот, структурна ланцюжок яких включає 20 молекул вуглецю і містить 3, 4 або 5 подвійних зв’язків. Лінолева і ліноленова кислоти можуть бути перетворені в Простагландини шляхом додавання двох молекул вуглецю і видалення молекул водню (при необхідності). Простагландини мають важливе значення для регуляції:

– виробництва стероїдів і синтезу гормонів; – больового синдрому;

– артеріального тиску; – серцевої діяльності;

– функції шлунково-кишкового тракту;

– функції нирок і водно-сольового балансу;

– згортання крові та агрегації тромбоцитів;

– алергічних реакцій;

– запальних процесів;

– нервової трансмісії.

Кількість подвійних зв’язків в жирній кислоті визначає класифікацію простагландинів. Простагландини 1 і 2 групи утворюються з жирних кислот омега-6, при цьому на початковій стадії використовується лінолева кислота. Лінолева кислота видозмінюється в g -ліноленовую кислоту, а потім в Дігомі-g -ліноленовую кислоту, яка містить 3 подвійних зв’язку і є попередником простагландинів 1 групи. ДГГЛК може бути також перетворена в арахідонову кислоту, яка містить 4 подвійних зв’язку і є попередником простагландинів 2 групи.

Синтез простагландинів з ЕЖК класу омега-3 може починатися з a -ліноленовой кислоти, яка може бути поступово перетворена в ЕПК, що є попередником простагландинів 3 групи.

Простагландини 1 і 3 груп вважаються «позитивними», а 2 групи – «негативними». Подібні визначення мають сенс, якщо розглянути ефект їх впливу на тромбоцити. Простагландини 2 групи сприяють злипання тромбоцитів. Навпаки, простагландини 1 і 3 груп запобігають агрегації тромбоцитів, покращують кровотік і зменшують запалення. Змінюючи тип харчових олій, споживаних і накопичуються в клітинних мембранах, можна управляти метаболізмом простагландинів. Маніпуляція обміном простагландинів може бути високоефективна при лікуванні запалення, алергії, гіпертонії і багатьох інших захворювань. Основна мета, яку переслідують в більшості випадків, двояка: зниження рівня арахідонової кислоти і підвищення рівня ДГК і ЕПК. Ця мета досягається шляхом зниження споживання тваринних продуктів (за винятком холодноводного риби) і додаванням до дієти деяких рослинних олій.

Основні жирні кислоти можуть до деякої міри перетворюватися в організмі в інші жирні кислоти, необхідні для різних функцій, особливо для вироблення простагландинів. ПГ є свого роду регуляторами, які виробляються прямо в клітинах. ПГ довго не зберігаються і швидко інактивуються ферментами.

Кожна тканина виробляє достатню кількість простагландинів, якщо в ній також знаходиться адекватну кількість відповідних жирних кислот.

Простагландини мають таку назву, тому що перший ПГ був виділений з передміхурової залози.