Олія з насіння льону є природним джерелом Омега-3 і Омега-6 з найвищим вмістом (Омега-3 – 57%, а Омега-6 – 16%). Хоча олія з насіння льону і риб’ячий жир містять одну і ту ж жирну ненасичену кислоту Омега-3, в людському організмі їх дія досить різна. Олія з насіння льону містить ліноленову кислоту, а риб’ячий жир – eicosapentaenoic і docosahexaenoic кислоти, які є похідними ліноленової. Відношення між ліноленової кислотою і її похідними подібно співвідношенню бета-каротину з вітаміном А. Бета-каротин є попередником вітаміну А і нешкідливий навіть при передозуванні.

Коли це трапляється, то єдиний наслідок – поява безпечного помаранчевого кольору в одному із сегментів пігментації шкіри. Організм накопичує і зберігає в собі бета-каротин, поки не потрібно перетворити його в вітамін А. Коли індивідуум приймає вітамін А, то організм змушений використовувати його весь без залишку. Тому при використанні вітаміну А в великих кількостях він може стати отруйним. Організм так само реагує на ліноленову кислоту і її похідні. Навіть при тому, що ліноленова кислота може бути перетворена в організмі за 20 хвилин, це робиться тільки при необхідності.

Прийом Омега-3 у вигляді риб’ячого жиру може мати майже лікарську дію зі своїми протипоказаннями. Так відбувається безпосередній вплив на згортання крові і можуть бути проблеми з ранозагоєнням. Деякі дослідження показують, що риб’ячий жир прийнятий з аспірином або діабетиками, може викликати несприятливі ефекти у функціонуванні організму. З іншого боку олія з насіння льону містить Омега-3 у вигляді речовини попередника необхідного для метаболізму організму, яка може запасатися організмом і використовуватися у міру потреби. Саме тому, перш ніж споживати риб’ячий жир, необхідно проконсультуватися з лікарем. Навпаки, олія з насіння льону безпечно навіть для немовлят. Найкраще олію з насіння льону споживати в поєднанні зі свіжим часником, цибулею, йогуртом, соєвим сиром тофу, молоком з бобів сої і тому подібних продуктів.

Про жирні ненасичені кислоти

Незамінні жирні ненасичені кислоти це ті цеглинки, з яких формуються жири в нашому організмі. Є дві такі речовини – це лінолева кислота (так звана Омега-6) і альфа-ліноленова кислота (так звана Омега-3). Вони функціонують як незамінні речовини для формування кожної клітини вашого організму, що беруть участь в мембранних процесах, в накопиченні необхідних речовин в межах клітин і виведення, шкідливих з клітин. Оскільки сам організм не відтворює незамінні жирні ненасичені кислоти, ми повинні їх отримувати з овочів, горіхів, насіння і морепродуктів, де вони природно накопичуються.

Головні функції жирних ненасичених кислот Омега-3 і Омега-6:

 • накопичення енергії в клітинах;
 • стабілізація температури тіла;
 • запобігання висиханню і лущенню шкіри;
 • подушка для тканин і органів;
 • відтворення родини гормонів необхідних для клітин, клітинної біохімії і метаболізму енергії;
 • серцево-судинне і імунне здоров’я.

Омега-3 і Омега-6 життєво-необхідна складова нашого харчування. Катастрофічно бракує Омега-3. Наше споживання Омега-6 набагато вище, ніж Омега-3, але головним чином її ми отримуємо з очищених рафінованих олій, зроблених екстракційним способом із застосуванням екстракційних розчинників (наприклад – бензину). Гарної якості Омега-6 доступно зі свіжих овочів і насіння. Краще джерело Омега-3 з рослинної сировини – насіння льону і олія з них, отримана методом холодного пресування (при температурі не вище 43оС). Споживання Омега-3 і Омега-6 має бути в рівних співвідношеннях 1: 1, як це традиційно було в харчуванні наших предків, коли, за свідченнями істориків, поширення хронічних захворювань було мінімальним. Сьогодні це співвідношення споживаних жирних ненасичених кислот має драматичний характер 20-25: 1 на користь Омега-6.

Омега-3 безпосередньо впливає:

 • при алергії;
 • при серцево-судинних захворюваннях;
 • на управління рівнем холестерину в крові;
 • на обмінні процеси; при екземі;
 • при проблемах із зором;
 • при імунних порушеннях;
 • на регулювання ваги;
 • при остео-артритах і ревматоїдних артритах;
 • при вірусних хворобах.

Омега-6 безпосередньо впливає:

 • при прищах і вуграх;
 • при алергії;
 • при серцево-судинних захворюваннях;
 • при зневодненні організму;
 • при сухій шкірі;
 • при хронічній втомі;
 • на харчову чутливість;
 • при імунних порушеннях;
 • при шлунково-кишкових розладах;
 • при коливаннях настрою;
 • при остео-артритах;
 • при передменструальному синдромі;
 • на регулювання ваги.

Про олію і жири

Клітини мозку на 60 відсотків складаються з жиру, і це набагато більш висока концентрація, ніж в інших частинах тіла. Іронія полягає в тому, що люди практично не знають цього і постійно прагнуть усунути якомога більше жирів зі своєї дієти, хоча мати достатню кількість жирів в своєму раціоні життєво важливо для розвитку мозку і підтримки його в хорошій формі.

Якраз той жир, який нам найбільше необхідний, а саме альфа-ліноленова кислота, найменше і найрідше входить в нашу дієту. Дефіцит незамінних жирних кислот є однією з основних причин хронічних дегенеративних захворювань, таких як рак, хвороби серця, гіпертонія і інсулт. Крім того, без цих незамінних жирних кислот також відзначається погіршення роботи мозку. Хоча ми, ймовірно, поглинаємо з їжею масу всяких жирів, але зазвичай це жири неправильного типу, одержувані з яловичини і гідрогенізованих олій.

Частково гідрогенізовані жири і олії містять токсичні жири, які можуть шкідливо діяти на мозок. В процесі гідрогенізації в молекули жиру вводиться водень, що змінює їх структуру і робить такі жири небезпечними для здоров’я і повноцінної розумової діяльності. Коли гідрогенізований жир потрапляє в стінки клітки, він починає перешкоджати процесу переносу поживних речовин через стінку всередину клітини. В результаті йде накопичення токсинів і клітини не отримують повноцінного харчування. Гідрогенізований жир також називають насиченим, оскільки ланцюжки молекул насичуються атомами водню. Завдяки стійкості до згіркненню, він широко застосовується при виготовленні маргарину, кулінарних жирів, що додаються в тісто для розсипчастості, різних соусів і майонезів для салатів і овочів.

Більшість фахівців з харчування рекомендують уникати гідрогенізованих жирів і використовувати натуральні свіжі рослинні олії, приготовлені із зерен, різного насіння і кісточок. Враховуючи, що жир є будівельним матеріалом для клітин мозку, має сенс використовувати натуральні рослинні олії і уникати тих жирів і олій, структура яких змінена в процесі гідрогенізації.

Однак той факт, що жири є натуральними і необробленими, все ще не означає, що вони дійсно гарні для вас. Природні олії бувають трьох видів: насичені, поліненасичені і мононенасичені. Як показали дослідження, насичені жири сприяють підвищенню рівня холестерину, виникненню серцево-судинних захворювань, раку та інших серйозних хвороб. Насичені жири легко дізнатися, тому що вони стають твердими і матовими на холоді. Тваринні жири є насиченими. Вони схожі на тверді білі прожилки в шматку м’яса, і їх легко побачити і відокремити.

Поліненасичені жири, які використовуються в багатьох приправах для салатів, залишаються прозорими і рідкими навіть у холодильнику. Але у поліненасичених жирів є свої власні небезпечні властивості, які не так широко відомі. Ці жири надзвичайно схильні до окислення, особливо коли їх нагрівають і залишають на повітрі. Ми абсолютно безумовно не хочемо допускати в наш організм окислені жири, тому що вони створюють вільні радикали, які знищують клітини нервової системи та інших життєво важливих органів, що призводить до зниження розумових здібностей, прискорення процесів старіння і виникнення онкологічних захворювань.

Якщо поліненасичені олії і жири з згірклим запахом, не їжте їх. На жаль, для приготування більшості страв у фритюрі, наприклад, картоплі фрі, використовується згіркла олія, що володіє канцерогенними властивостями. Тільки подумайте про це. Їх смажать в тому ж самому маслі знову і знову і іноді тримають цю олію відкритою на повітрі цілими днями. Проміжне місце між насиченими і поліненасиченими жирами займають мононенасичені жири. До мононенасиченим жирів відносяться оливкова олія, олія каноли та арахісу.

Ліноленова кислота, або Омега-3, забезпечує швидкий приплив необхідної енергії, що допомагає передачі імпульсів, що несуть сигнал від однієї клітини до іншої. Коли ми прискорюємо передачу сигналів, це допомагає нам краще думати, зберігати інформацію в пам’яті і витягувати її звідти у міру потреби. Ця речовина також необхідна для розвитку ембріона в утробі матері. В експериментах на тваринах дослідники виявили, що у дитинчат були необоротні порушення здібностей до навчання, якщо у їх матерів не вистачало незамінною жирної кислоти Омега-3. Ця жирна кислота необхідна для здорової сітківки очей, для роботи синапсів і для того, щоб справлятися зі стресом.

Льняне насіння, гарбузове насіння, проростки пшениці, соєві боби, канола, горіхи і олії з них є кращими джерелами ненасичених олій. Їх слід завжди тримати в холодильнику і використовувати тільки свіжими, тому що жири, що містять ліноленову кислоту, руйнуються при нагріванні, під дією світла і при зіткненні з киснем повітря.

Лосось, макрель, форель, сардини, тунець, і вугор є гарними джерелами Омега-3. Фактично будь-який риб’ячий жир являє собою відмінне джерело жирів, що містять Омегу-3. Олія первоцвіту, або примули, – хороше джерело незамінної жирної кислоти Омега-6 поряд з оліею з льняного насіння.